Tradycyjny lampion na roraty

W czasie każdego adwentu, rok do roku, wcześnie rano odbywają się Msze Święte mające na celu podkreślenie wyjątkowości okresu oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym czasie na dworze jest jeszcze ciemno, więc poszukuje się sposobów, by rozświetlić mrok.

Czym są roraty?

potrzebny lampion na roratyAdwentowe, poranne Msze nazywa się roratami. Nazwa ta pochodzi od tradycyjnej pieśni początkowej (tzw. introitu), która rozpoczyna się od słów „Rorate caeli desuper”, co oznacza „Spuśćcie rosę niebiosa”. Msza roratnia, to znaczy Msza o Najświętszej Maryi Pannie odprawiana w okresie Adwentu, jest śladem obchodzenia dawniej święta Zwiastowania Pańskiego, odbywającego się osiemnastego grudnia. W średniowiecznych księgach liturgicznych polecano, by mszę tą odprawiać w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie albo też przez cały Adwent – jak widać przyjęła się ta druga opcja. Z racji tego, że Msza rozpoczyna się w ciemnościach, utarła się tradycja, że przychodzi się na nią z lampionami, które rozświetlają mrok.

Lampion na roraty

Można bez problemu kupić go w Internecie. Znaleźć można tu np. lampiony wykonywane ręcznie, które rozświetla się zwykłymi, małymi świeczkami lub mogą posiadać one diodę zasilaną bateriami. Zwyczajowo lampiony wyposażone są w poręczny uchwyt: metalowy lub sznurkowy. Pozwala on na bezpiecznie noszenie lub zawieszenie lampionu. Jeśli chodzi zaś o kształty, istnieje tu pełna dowolność, choć najpopularniejsze są lampiony w konstrukcji kwadratowej i owalnej. Są to zawsze konstrukcje odporne na warunki atmosferyczne. Lampiony na roraty są różnorodnie zdobione (naklejkami, witrażami, liśćmi lub iglastymi gałązkami). Są też one oczywiście dostępne w kilkunastu wersjach kolorystycznych, można je zawsze dobrać według indywidualnych preferencji. Nie istnieją żadne wytyczne do wielkości lampionów, najczęściej można jednak takie, które mają około 15 cm wysokości.