Ikonografia chrześcijańska

Żywoty świętych oraz błogosławionych przez wiele wieków stanowiły główną lekturę uboższych warstw społeczeństwa. Brak dostępu do najnowszych dzieł literackich sprawiał, że mieszkańcy wsi oraz mieszczanie chętnie zgłębiali spisane przed laty historie dotyczące życia, męczeństwa i śmierci osób uznanych za święte.

święte obrazy są podstawą wyposażenia kościoła

Obrazy religijne na przestrzeni dziejów

Życiu świętym i błogosławionym często towarzyszyły niecodzienne sytuacje, które z czasem oprócz opisu doczekały się zilustrowania. Przedstawienie działań tych nie należało do najłatwiejszych, dlatego też początkowo ikonografia była słabo rozwijającą się dziedziną sztuki.

Powstanie pierwszych zakonów oraz ich specjalizacja sprawiła jednak, że malarstwo sakralne zyskało na popularności, w związku z czym nastąpił jego gwałtowny rozwój. Początkowo święte obrazy umieszczane były wyłącznie w przepisywanych przez zakonników- skrybów księgach. Narastająca popularność zachęciła malarzy do pierwszych eksperymentów na płótnie, czego wynikiem stały się pierwsze ikony.

Religijne symbole

Obrazy religijne to jednak nie tylko żywoty świętych i błogosławionych. Swoje miejsce w sztuce sakralnej znaleźli również pierwsi chrześcijanie, Maryja, Józef, Bóg w Trzech Osobach, a także zasłużeni dla Kościoła Chrześcijańskiego. Od kilkunastu wieków jedną z najczęściej przedstawianych na obrazach świętych jest aktualnie panujący Papież. Podobizny Najwyższego Biskupa bardzo często pojawiają się nie tylko w miejscach związanych z kultem religijnym, ale również zwykłych domach.

W dzisiejszych czasach już nikt nie wyobraża sobie wystroju wnętrz bez odpowiednio do niego dobranych grafik. Przedstawione w nowoczesny sposób elementy kultury chrześcijańskiej mogą stać się świetną ozdobą, która pozwoli ponadto na pokazanie stosunku do panującej od wieków w Polsce wiary.