Dewocjonalia – po co i dla kogo?

Rynek dewocjonaliów rozwija się. Można zastanawiać się, po co właściwie produkowane są dewocjonalia i dla kogo? Kto je kupuje?

Święte obrazy i figury

Trudno wyobrazić sobie kościół katolicki bez świętych obrazów i figur. Chyba nie ma takiego budynku w naszym kraju. Większość księży dba o to, aby we wnętrzu kościoła znajdowała się odpowiednia ilość obrazów i figur, z wizerunkami świętych postaci Kościoła. Tymczasem protestanci zupełnie inaczej zapatrują się na te kwestię. Ich zdaniem święte obrazy i figury to złamanie drugiego Bożego Przykazania. Dewocjonalia takie jak święte obrazy i figury nie są produkowane tylko dla kościołów, ale też dla zwyczajnych ludzi, którzy chcą mieć je w domu. Figurka matki boskiej to dla wielu ludzi niezbędny element domowego ołtarzyka. Oczywiście każdy człowiek ma swoją duchowość i może pielęgnować swoją wiarę w taki sposób, w jaki uważa to za stosowne.

figurka matki boskiej szczególnie popularna

Sklepy z dewocjonaliami

Ważne, aby poszukując jak najpiękniejszych dewocjonaliów, nie zatracić całej istoty rzeczy czyli swojej wiary. Rozmaite gadżety tylko pomagają. Oczywiście, dla wielu ludzi są one bardzo istotne, tak samo jak dla nowożeńców wystrój kościoła lub przebieg całej ceremonii pogrzebowej – trzeba bowiem modlić się w godnych warunkach. Jest to całkowicie zrozumiałe. Wydaje się, że sklepy z dewocjonaliami nie mają się czego obawiać. Nie grozi im żaden kryzys. Wśród dzieł sztuki związanych z wiarą, są produkty wybitne, między innymi figurki matki boskiej – https://www.meritohurt.pl/figurki/figurki-matki-boskiej.html będące oczkiem w głowie kolekcjonerów. Są także dewocjonalia pospolite, dla zwykłych przeciętnych katolików.

Wiele ludzi otacza dewocjonalia dużą czcią. Nie chcą oni tak po prostu wyrzucać na przykład zepsutego różańca czy nawet religijnej prasy. Zamiast tego szukają rozwiązań, pytają osób duchownych, jak postąpić. To dobrze. Oby zawsze taki szacunek dla świętych rzeczy szedł w parze z szacunkiem dla samego Boga i ludzi.