Pierwszy sakrament – chrzest święty

Chrzest święty jest pierwszym i najważniejszym sakramentem w życiu człowieka. Od momentu ochrzczenia, dziecko jest przyjęte do Bożej rodziny. W większości domów dzień chrztu dziecka jest okazją do spotkania z najbliższymi i wspólnego świętowania.

Przygotowania do ceremonii, zaczynają się już kilka tygodni wcześniej. Po załatwieniu formalności z ustaleniem miejsca i daty chrztu oraz wynajęciem sali, można przystąpić do szykowania wyprawki dla chrzczonego dziecka.

Gromnica i szatka

Najważniejszymi przedmiotami, z punktu widzenia wiary katolickiej, jest zakup gromnicy i białej szatki. Zapalona na chrzcie świeca, będzie symbolizowała światło otrzymane od Jezusa. Od dnia chrztu świętego dziecko przez całe życie będzie nosić w swoim sercu, wiarę i miłość do Chrystusa. Pozostawiona na pamiątkę gromnica, zostanie ponownie zapalona podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

Biała szatka jest symbolem niewinności i chęci pozostania na zawsze pod opieką Jezusa.

Pamiątki z chrztu świętego

Chrzest jest okazją do podarowania dziecku upominków, pamiątek, które będą mu przypominać o tym najważniejszym dla niego dniu. Zazwyczaj rodzice chrzestni lub dziadkowie kupują medaliki, krzyżyki lub pokryte srebrem obrazki z wizerunkiem Świętej Rodziny i wygrawerowaną dedykacją.

Dla dziecka najważniejszym darem otrzymanym podczas chrztu świętego, jest światło gromnicy które powinno być dla katolików zobowiązaniem do życia zgodnego z przykazaniami Kościoła.