Rodzaje podstawek w kościele – Pulpity

Kościół kojarzy się nam przede wszystkim z podniosłą atmosferą i dopasowanym do niej wystrojem wnętrz. Tymczasem, organizując go praktycznie od podstaw, musimy pamiętać przede wszystkim o funkcjonalnościach, dzięki którym będzie on spełniał wszystkie nasze oczekiwania w zadowalającym stopniu. To bardzo istotne, bo w innym przypadku niepraktyczne rozwiązania mogą wpłynąć na atmosferę tego przybytku.


Nie bez powodu więc w kościele inwestuje się w rozmaite podstawy, zarówno pod mszały, jak również pod monstrancję, a nawet w innych celach, np. dla zespołu, który uświetnia uroczystość swoim przedstawieniem albo śpiewem. Rozmaite rodzaje podstawek muszą być odpowiednio dopasowane do swojej funkcjonalności, ale również i wystroju całego wnętrza kościoła.

Na stałe

Przede wszystkim część podstawek będzie stosowana stale, np. jeśli chodzi o te na ambonie. W takim przypadku możemy zainwestować w specjalnie zdobione, np. grawerowane, podkładki zarówno szklane, jak i z pleksi czy nawet drewna. Ważne, aby pasowały one do wystroju kościoła oraz miały odpowiedni kąt nachylenia.

Ruchome podstawki

W innych przypadkach pulpity będą ruchome – mowa o tych np. rozstawianych na specjalnych stojakach albo przekładanych i składanych do niewielkich rozmiarów. Są to zazwyczaj podkładki wykonane w całości drewna, mające prosty mechanizm składania i sprawdzające się przenośnie np. podczas mszy ze scholą czy z udziałem dzieci.