Podstawowe wyposażenie kościoła – Kropielnice

Istnieje wiele elementów wyposażenia, które standardowo dobieramy jedynie do konkretnych miejsc. Nie inaczej jest w przypadku kościołów, do których wybieramy zazwyczaj odpowiednie, charakterystyczne przedmioty nieużywane w innych przestrzeniach publicznych. Sprawdźmy zatem, o czym warto pamiętać, kiedy szukamy ostatecznego wyposażenia do wykończenia wnętrza w kościele.

Na pewno wiele elementów jest zależnych jedynie od naszych preferencji. Inne znamy bardzo dobrze – są to rzecz jasna ołtarz oraz ambona, z której w większości prowadzone jest nabożeństwo. Oczywiste są również miejsca siedzące, zarówno dla księdza czy ministrantów, jak również dla wszystkich wiernych, którzy pojawiają się na nabożeństwach. Co jeszcze jest przydatne?

Elementy obrzędowe

Bardzo istotne są rozmaite elementy obrzędowe, które często kościół dobiera indywidualnie do swoich potrzeb. Mowa nie tylko o zdobionych naczyniach niezbędnych podczas nabożeństwa, ale również m.in. gromnicach czy pulpitach, w tym takich, które można swobodnie przestawiać podczas np. mszy dedykowanej dzieciom.

Coś dla wiernych

Dla wiernych istotne są również inne elementy, choćby takie, jak kropielnice (klik), które wieszane są bezpośrednio przy wejściu do kościoła. Dodatkowo niezbędne będą również klęczniki, które można używać zarówno np. podczas ślubu, jak również i wystawić do przedsionka kościoła, aby modlitwa była wygodniejsza dla osób przychodzących poza okresem mszy.