Różaniec, nasza droga do zbawienia.

Różaniec jest bardzo popularną modlitwą odmawianą przez wszystkich katolików na całym świecie. Do jej odmawiania namawiali nie tylko papieże, święci, ale przede wszystkim sama Matka Boska w wielu objawieniach, w których zachęcała do oddania się w modlitwie różańcowej jej opiece. Różaniec jest kojarzony także z przedmiotem – sznurkiem z koralikami, które pomagają w modlitwie.

Nabożeństwa różańcowe – droga do zbawienia


Październik to szczególny miesiąc, w którym oddajemy się modlitwie różańcowej. W tedy to gromadzimy się licznie na rozważaniach kolejnych tajemnic różańcowych w naszych kościołach i domach. Często też różaniec odmawia się w ramach uczestnictwa w różach żywego różańca, czy w połączeniu z innymi nabożeństwami – chociażby podczas pogrzebów.

Koraliki na łańcuszku


W tej modlitwie pomagają nam koraliki zaczepione na łańcuszku. Różańce są bardzo różnorakie. Spotykamy proste, ze sznurków, ale i bardziej wyszukane czy kosztowne – jak chociażby różaniec srebrny, który jest też wykonany z wartościowego kruszcu. Z racji wykorzystania w nich różnych materiałów, różna też jest ich wytrzymałość na długotrwałą eksploatację podczas modlitwy. Różaniec srebrny z pewnością posłuży dłużej niż proste koraliki z drewna na sznurku, ale też jest bardziej delikatny. O samym zużyciu łańcuszka może świadczyć wygląd farby na koralikach. Osoba która dużo się modli wykorzystując różaniec, zużywa go też znacznie szybciej.

Różaniec, bez względu na to z czego się składa i jak jest wykonany, ma jedną cechę – posiada wielką moc, która może pomóc człowiekowi. Jest ratunkiem w potrzebie i naszą drogą do zbawienia za wstawiennictwem Maryji.