Luksusowy baranek wielkanocny

Święta Wielkanocne to czas szczęścia i radości. Przebudzające się na nowo życie możemy obserwować w otaczającej nas przyrodzie. Na młodych pędach rozwijają się pierwsze zielone listki, pojawiają się bazie — tak dobrze znane atrybuty tego niezwykłego okresu. Nie da się jednak ukryć, że najważniejszym ze wszystkich wielkanocnych symboli jest postać baranka.

Wybierając świąteczne ozdoby, nie zawsze pamiętamy o tym, że baranek, który zdobi nasz świąteczny stół, jest ważnym symbolem w tradycji chrześcijańskiej, stanowiącym alegorię męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa, będącej odwzorowaniem starotestamentowej ofiary składanej właśnie z tego zwierzęcia. Stworzenie to, uosabiające czystość, łagodność i posłuszeństwo, używane jest w Nowym Testamencie do określenia Mesjasza jako Baranka Bożego, który zwyciężył śmierć.

Baranki wielkanocne nie tylko w tradycyjnej formie

Tak jak niejedna tradycja, i ta związana z ozdobnymi wielkanocnymi barankami ma swoje korzenie w polskiej kuchni. Pierwotnie wykonywane z masła, które wcześniej uznawano za towar luksusowy, baranki lepione były przez gospodynie, posiłkujące się rozmaitymi, specjalnie do tego celu przeznaczonymi formami. Obecnie największą popularnością cieszą się kolorowe baranki wielkanocne kliknij tu, wyrabiane głównie z cukru. Wraz z innymi symbolami, takimi jak zajączki, kurczaczki i pisanki, stanowią radosną dekorację każdego świątecznego stołu, często nawet wchodzą w skład tradycyjnego wielkanocnego koszyka ze święconką.