Jak ksiądz po kolędzie to obowiązkowo przy zestawie kolędowym

Do kolędy trzeba się przygotować i to zarówno ksiądz, który po owej kolędzie chodzi jak i jego parafianin, powinni spotkać się w atmosferze zrozumienia siebie i idei samej kolędy.
Wizyta duszpasterska to odwiedziny księdza po kolędzie w okresie po świętach Bożego Narodzenia. Wszyscy trwają jeszcze w atmosferze świątecznej i noworocznej a ksiądz w tym okresie odwiedza swoich parafian. Kolęda pozwala się poznać nawzajem i dać księdzu proboszczowi pełny obraz swoich parafian a co zatem idzie i całej parafii.

Co oznacza przyjęcie kapłana po kolędzie?

Przyjęcie wizyty duszpasterskiej oznacza pokazanie swojej przynależności do wspólnoty z kościołem katolickim. Osoby przyjmując księdza po kolędzie bardzo dokładnie przygotowują się na to uroczyste spotkanie. Niezmiernie ważne jest udekorowanie stołu, przy którym przyjmuje się księdza. Głównymi dekoracjami i równocześnie symbolami wiary są: biały obrus i elementy zestawu kolędowego.

Czym jest zestaw kolędowy?

W skład każdego zestawu kolędowego https://www.meritohurt.pl/komplety-koledowe.html wchodzi krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, świeczniki ze świecami, miseczka na wodę święconą oraz kropidło. Zestaw kolędowy może być wykonany z metalu i wtedy występuje w kolorze srebrnym lub złotym, z drewna, jest wtedy w typie rustykalnym lub z plastiku, reprezentuje wtedy bardzo skromną formę.
Trudno jest bez zestawu kolędowego przyjąć wizytę duszpasterską, elementy takiego zestawu to pewna symbolika wiary domowników.